Rulavõistlus rulamööblil

gjet-fjekd

Rulavõistlus rulamööblil

19.09.14.
Tekst: Kataloog
Fotod: Lauri Täht, Risto Kozer

Nädal tagasi võis Rotermanni kvartalis, täpsemalt Reede poe ees, leida pikal sirgel kaht huvitavat moodustist: üks siuke pingike, teine siuke kumer paadike. Skeidimehed tõmbasid teemasse ja mõlemal obstaaklil viidi läbi best tricki võistlus. Kogu projekt toimus Tallinna Noortenädala raames ning mööblit ehitas MTÜ Linnasilm (Risto Kozer, Janar Ilves). Auhinnad pani välja Reede ning sai ka päris palju tasuta Hartwall Jaffat :)

Palusin Ristolt vastuseid mõningatele küsimustele, et saaks piltide kõrvale natukene informatiivset teksti. Tuleb välja, et Risto vastused on nii sisukad, et ma pigem esitan neid “intervjuu” vormis. Või siis ma-küsin-sina-vasta-stiilis. Whatevs, yo.

Kuidas tekkis mõte käsitsi valmistada custom rulamööblit?

Teistmoodi avalik linnaruum on mind alati kõnetanud ja huvitanud, mille tõttu otsustasin Tallinna Ülikooli, Eesti Humanitaarinstituuti Linnakorralduse magistratuuri astuda. Sidudes EHI humanitaarset teooriat praktilise linnaruumidisainiga on võimalik epohhiloovaid väikearhitektuuri objekte luua, mis avaldavad linnaruumile olulist sotsiaalset ja arhitektuurset mõju. Idee on juba aastaid peas kummitanud ja pidevalt arenenud, mille juhusliku tulemusena sai see aastal 2014. tänu Tallinna Noortenädala ideekonkursi võidutööle teoks. Esitasin aasta alguses konkursile idee, mille sisuks oli duaalne linnaruumimööbel. Mööbel, mida saaks kasutada nii tavakodanik kui rulataja. Üllataval kombel osutus see idee esikoha väärseks, selle üle on vaid hea meel. Kindlasti ei jää need tööd viimaseks – see oli alles algus.

Mis on sellise projekti üleüldine protsess?

Üldine protsess algab eeskätt ideest ja tahtest, luua avalikku ruumi midagi teistsugust ja ainulaadset. Kui idee ja kontseptsioon on paika loksunud, tuleb objekti vormikeele ja disainiga tegeleda. Pean siinkohal tõdema, et algselt oli plaanis lihtsakoelisem lahendus luua, kuid suve keskpaigas tekkis mingisugune karismaatiline kinnisidee, mis ei lubanud sedavõrd banaalset lahendust realiseerida. Selle tulemusena sündis linnas ringi uidates kahest erinevast rulatatavast linnaruumimööbli vormist koosnev ansambel.

Esimene ansambli liige on pisut orgaanilisema ja keerulisema vormikeelega, mis on tuletatud looduses levinud jõekarbist. Mõnedele meenutab see kummuli keeratud paati, teistele jälle miniatuurset laulukaart. Kui jõekarbi üks pool omakorda pooleks murda, tekib analoogne kumer vorm – sellest printsiibist lähtusimegi. Loomulikult pole tegemist ainult jõekarbiga, vaid erinevaid funktsioone ja vorme kombineeriva mööbliga. Samuti pole tegemist ühe-mehe idee ja väljundiga. Idee ja disaini eest kandis hoolt Risto Kozer ning kõik need mõtted ja arvutused aitas professionaalsetesse tööstusjoonistesse konverteerida Tartu vanakooli rulaäss Janar Ilves – ole sa tänatud!

Eesti tänavadisaini olematus praktikas on sellised väljundid pigem marginaalsed.

Teise ansambli liikme kontseptsioon oli poolenisti valmis. Ühest küljest on tegemist sotsiaalse pingiga, kuhu mahub istuma kuni 15 inimest. Teisest küljest on ideesse LA tänavamööbli ja rulakultuuri praktikaid adobteeritud, mille väljundiks on kickerid. Sealsed kõnniteed on betoonist ja kõrgemad ning sisaldavad statsionaarseid hüpekaid (autode pealesõuidu kalded), mille abil bussipeatustes paiknevate pinkide seljatugedel performatiivsest rulapraktikat luua saab. Eesti tänavadisaini olematus praktikas on sellised väljundid pigem marginaalsed. Ühesõnaga, sotsiaalse pingiga oli kogu protsess lihtsam. Olemas oli konkreetne mööblivisioon, millele lisasime kickerid st hüpekad. Tuleb tõdeda, et lõpptulemus toimib päris hästi.

Kus võib rulamööblit praegu leida?

Rulamööbel rändas hiljuti Skoone bastioni tippu ning jääb sinna kuni järgmise aastani.

Järgmine aasta jälle?

Ideaalis küll – 2015. aastal on plaanis luua uusi obstaakleid ning korraldada Tallinna Noortenädalal raames toimunud sündmuse vaibis edasiarendatud sisuga kogunemine, mis kestaks kauem, kus mängitaks muusikat, pakutaks süüa jne. Aset võiks see leida pigem südasuvel.

Head poisid, eksole? Altpoolt võib veel leida mõningaid pilte ja klippe üritusest.


/// Kristjan Prik, flip transfer


/// Paadiobstaakli best tricki lukustas Siim Sild hästi pika FS tailslide’iga fakiesse.


/// Pingil tegi parima triki Rain Lindemann, kui ta tollest üle lendas BS flipiga.