Viis miinus, ehk Game of SKATE

gos-16

VIIS MIINUS EHK GAME OF SKATE

08/07/16
Fotod: Laura Vahter

Üks populaarseimaid “rulamänge” on kahtlemata game of skate, ehk eestikeeli “viis miinust”. See on hea võimalus sõpradega omavahel mõõtu võtta ilma, et peaks kindla võidu peale välja minema. Kõige põnevam element mängust on eneseületamine: andes endast 110%, et ka jalgadele võõras vigur ära tehtud saaks. Iga sellise käiguga ületad väikese osa ajubarjäärist, mis lihtsustab tulevikus mõne uue triki õppimist. Viis miinust ei ole pelgalt füüsiline mäng, vaid samaväärselt vaimne.

Mängu reeglid on lihtsad: Kivi-paber-käärid määrab osalejate järjekorra ning korda mööda teevad sõitjad trikke, mida vastased peavad dubleerima. Kui ära ei maandu, saad miinuse. Viis sellist miinust lõpetab sinu mängu ja langed välja. See on mängu üldine struktuur. Eri regioonides võivad reeglid kohati erineda. Näiteks tehakse trikke ette korda mööda või vastupidi, trikke teeb ette sama sõitja senikaua, kuni tal enam välja ei tule. Kurikuulus “chance”, ehk vajalik eluliin ja viimane lunastus, pesitseb enamasti vahetult ennem viiendat miinust. On ka mänge, kus chance on liikuv ühik ja toimib pigem strateegilise elemendina, kui lunastusena. Ka head sõitjad võivad eksida lihtsate trikkidega ja miinuse vältimine mängu algfaasis võib päästa Sind varajasest väljalangemisest. Mõistagi on “liikuv chance” suurema riskifaktoriga ja võib väga kergekäeliselt raisku minna.

gos-16

Viis miinus, ehk Game of SKATE, ei ole rulatajate väljamõeldud mäng, vaid korvpallist üle võetud ning rulatamiseks kohandatud pela. Eesti variandis on mõlemal spordiala puhul numbrite lugemisega, kuid originaalis mängitakse hoopis tähtede peale. S-K-A-T-E ning H-O-R-S-E, vastavalt. Viimane tähekombinatsioon siis pärit korvpallist. Miks hobune? Kindlat vastust ei ole, kuid viie tähega mäng kestab paraja pikkusega ning kaasa aitab ka sõnas olevate tähtede erinevus ja lihtsus meelde jätta. Igaüks teab sõna “horse”. On ka lühem versioon viiest miinusest, kus loetakse S-K-8 või korvpallis P-I-G. Korvpallist rääkides, erineb originaal rulaversioonist küllaltki palju. Trikkide asemel valib mängija omale sobiva positsiooni, kus ta eesmärk on pall korvi visata. Õnnestunud katse puhul peavad teised mängijad samast kohast samamoodi sisse viskama. Vastasel juhul peavad leppima miinusega.

Esimesed rulaga viie miinuse mängud toimusid juba 1970-ndatel, kui verträmbi professionaalid leidsid viisi, kuidas oma rulasessiooni väheke mitmekülgsemaks muuta. Tänavarulatajate tekkimise ja kasvuga 80-ndatel emigreerus Game of SKATE esmakordselt uulitsale. Kõik eksisteeris nö. vabas vormis. Ametlike võistlusi viiekaga ei peetud, kuid iroonilisel kombel mängiti viite just võistlustel, et oma järjekorda oodates end soojana hoida. Aastal 2003, kui jalanõu ettevõtte éS ja nende professionaalne tiimisõitja Eric Koston korraldasid esimese viie miinuse turniiri, kus osalemine käis läbi kutsete. See garanteeris konkreetset turniiri struktuuri (32 osalejat) ning elukutseline rulataja oma oskuste ja kohalolekuga pakub kindlat showd publikule.

éS Game of SKATE üritus oli kõige olulisem flatgroundi rulaüritus kuni 2008. aastani. Steve Berra ja Eric Kostoni isiklik rulapark The Berrics kasutas internetiturundust ja sotsiaalmeediat (uus kontseptsioon sellel ajal), et mitte teha viie miinuse turniirist lihtsat ühe- või kahepäevalist rulaüritust. Nende idee oli valida osalejad, lasta neil omavahel mängida ilma publikuta ning nende rulapargi koduleht avaldas korra või kaks nädalas nö. uue episoodi. Suuresti tänu sellele sai theberrics.com kõige populaarsemaks rulateemaliseks saidiks maailmas, ületades klikiarvuga ka ESPN.com ekstreemspordi aladomeeni. Sellega levis ka viie miinuse mängu populaarsus. Kui eelnevalt mängiti viite vahelduse mõttes, siis tänapäeval on ta saanud rulatamise lahutamatuks osaks. Nähes hea pinnaga vaba ala, kus on üle kahe rulataja, siis kahtlemata varem või hiljem toimub seal mäng. See on ainult aja küsimus.

Tule osale Viljandi Bashi ja Kataloogi viie miinuse võistlusel reedel kell 19.00 Viljandi rannas! Uuri lähemalt Facebooki evendist. Viljandi Bashi ajakavaga tutvu siit.