Bash 2015: Kris Süld räägib

bash-2015

Bash 2015: Kris Süld räägib

30.06.15.
Küsib: Kataloog
Pildid/Video: Felix Laasme, Antti Sinitsyn, Bash.ee

Post-jaanipäeva tervitab sündmus nimega Viljandi Bash 2015. Kolmapäevast algav üritus hõlmab endasse peale veerevate asjade võistluse ka mõõduvõtmisi palli- ja tantsuga. Varakult algav nädalavahetus tõmbab Viljandi käima ning Eesti kliimat arvestades, on ka üks suve avapauke.

Kunagi rääkisid meile intervjuus, et alustasid Bashiga, kuna sul oli lihtsalt igav. Kas endiselt teed seda rõõmuga või on ta mingil määral ka kohustuseks muutunud? Võtad sa seda tööna või pigem hobina?

Tead, veel aasta tagasi oleksin Sulle vastanud, et teen seda siiani igavuse peletamiseks, aga tänaseks on elu veits teist rütmi hakanud tiksuma ning igavust ma just liiga tihti ei tunne. Viljandi Bashi korraldan siiamaani rõõmuga, sest päris ausalt öeldes tunnen ekstreemspordiskenega mingit kummalist sidet, mis motiveerib. Ja kohustus.. No.. Bash on hobi ja töö kaks ühes. Usun, et naudin seda protsessi puhtalt seetõttu, et see sündmus toimubki ainult missioonitundest ja tahtest midagi üha suuremat ja ägedamat ära teha. Palka ei saa mina ega mitte keegi korraldusmeeskonnast.

Samuti oled kunagi öelnud, et ürituse formaati väga ei planeerigi muuta, vaid rõhuda kvaliteetsemale teostusele. Kas vahepeal on midagi uut ka tulnud juurde, mida tavaline festivalikülaline ei pruugi tähele panna? Kulisside taga kindlasti mingitsorti arengud toimunud?

Taustameeskond on tekkinud ning tugevamaks muutunud ja kogu korraldus on süsteemsem. Just see, et kui alguses olime veits nagu peata kanad, kes lihtsalt tahavad midagi teha, siis aastatega on kogemusi sedavõrd palju tulnud, et töö on mõtestatud ja siht selge. Eks meeskonnas vahetu inimesed tihti, kuid tuumik on püsinud. Enamasti.

Kui pikalt võtab üldse sellise ürituse korraldamine aega. On see ajaliselt väga mahukas projektijuhtimine või saab ka täitsa töö kõrvalt möödaminnes organiseerida?

Tahaks vastata, et 12 kuud. Sest mina mõlgutan ka festivali korraldusprotsessi väliselt pidevalt mõtteid, et kuidas ning millal mida teha. Meeskond suhtleb meil aastaringselt ning pausideta. Aktiivsem korraldusprotsess on viimased 3 kuud.

bash-2015
/// Ka tänavu toimub aasta oluliseim GOS.

Mismoodi lõimub tänavakoss, rannajalka ja tänavatantsu battle sinu arvates skeidi ja bmxiga, et ka neid majandada Bashi ürituse all?

Vaata, me ei ole tavaline ekstreemspordifestival. Me hoiame meelega pisut laiemat haaret ning seda ilmselt seetõttu, et ma tahan, et Viljandis toimuks pisut rohkem ning pikema aja jooksul kui laupäev ja pühapäev. Usun, et kogu meie eelnädal on äärmiselt vajalik, sest paneb linna elama ja teist rütmi hingama. Bashi ajal on linnas hoopis teine aura ja rütm. See pargivõistlus koos eelnädalaga ja sellest tekkiva rütmiga on Bash, mees.

Klassikaline suvine ekstreemspordi suurvõistlus on Pärnu Kuldrula olnud. Nüüd näeme, et ka Bash on tasemelt sama mastaapne ning ambitsioonikas. Võistlused toimuvad erineval ajal, kuid kui välja jätta kossud ja tantsud, siis mille poolest erineb Viljandi võistlus Pärnu omast? On üldse mingeid erinevusi?

Eks üldplaan ole ju enamustel ekstreemspordivõistlusel sama, olgu see Bash, Kuldrula, Ghetto Blaster, Simple Session või misiganes. Bash erineb konkreetselt Kuldrulast selle poolest, et meil on iga aasta pargis midagi kardinaalset uut. Tänavu, nagu me kõik teame, on Viljandi BASH teinud täiesti uue lükke ning korraldame võistlust spetsiaalses võistluspargis.

Jäädes samale liinile, miks ei eksisteeri Tallinnas ega Tartus, Eesti kahes suurimas linnas, selliseid mitmepäevaseid ekstreemspordifestivale.

Ma olen 100% veendunud, et sedalaadi sündmused saavad alguse kellegi isiklikult entusiasmist ning tahtmisest. Ju siis ei ole Tallinnas ja Tartus selliseid tüüpe, kes tunneksid, et see neile midagi annaks. Naljatades võin öelda, et ju siis igas linnas pole pärit oma Mart Saart, kes noortele vajalikud esimesed näpunäited jagaks. (Mart Saar on Viljandi legendaarne noorsootöötaja, kes ühtlasi ka minu mentor olnud)

Kas ja millal kavatseb Viljandi Bash kutsuda nö. “välismaa prosi”? Ok, päris Ryan Shecklerit ilmselt ei sebi kohale, kuid Euroopast a la Polari ja Palace’i skeiditiime? Kasvõi Soome tiimid (ITÄ, Perus) oleks päris vinge vaheldus.

Tagantpoolt alustades – ITÄ on meil käinud (2013) ning suure tõenäosusega ka 2015. aastal kohal (30.06. seisuga on Miki Tähtinen + ITÄ sõbrad tulemas). Tahame iga-aasta välisvõistlejate osakaalu suurendada ning tänavu moodustavad ilmselt välismaalased juba üle kolmandiku Bashi võistlejaskonnast. Loodetavasti järgmine aasta juba veel rohkem.
Tegelikult on nende n.ö. välismaa pro’de siia meelitamine otseselt seotud rahakotiga ning meil see väga paks ei ole.

Räägi veidi ka pargist. See aasta esmakordselt on ehitatud spetsiaalne skatepark ürituseks. Kas see toimetatakse peale võistlust kuskile platsile? Tehakse sisepark? Või pühapäeva õhtul võetakse mutrid-kruvid lahti ning lattu ära?

Viljandi Bash 2015 võistluspark toimetatakse 7. juulil ära Järva-Jaani, kus see saab osaliselt modifitseeritud kujul endale uue elu sealses uues sisepargis. Järva-Jaani vallavanem on eriti kõva noor mees, kes tahab, et ka Kesk-Eestis elu areneks ning Bashil on siiralt hea meel, et saame sealse elu arengule kaasa aidata. Päriselt.


/// Kerge recap eelmisest aastast

Peale mitut aastat korraldamist tundub, et sul on see kõik päris libedalt ja hästi läinud. Kas tõesti pole mingeid ränkasid feile pannud?

Noh, ilmataadile on aeg-ajalt jäänud maksud maksmata. Üldiselt on meil korraldusprotsessis üpris korralik sisekontroll koguaeg üksteise näol peal ja hoiame asjad kontrolli all. Ära ei taha sõnada, aga seni on üpris kenasti õnnestunud, jah. Ptüi, ptüi, ptüi.

Nagu ma aru saan, siis oled ka vahepeal tegelema hakanud VLND-i nimelise kodulehega. Mis väljaanne see täpsemalt on? Kas näiteks mulle, kui tallinlasele, pakuks see info samasuurt huvi, kui kohalikele?

Heh, see on selline 50-50 teema. VLND sai alguse minu siirast armastusest mu kodulinna vastu. Tahtsin mingi hetk hakata jagama inimestele erinevat infot, fotosid ja muud sotsiaalset Viljandi kohta. Tagasiside on üle ootuste positiivne ning anname pidevalt vunki juurde. Usun, et kui Sa vähegi Viljandit feelid, siis see leht on teema. Kusjuures mõnevõrra ootamatult on lehe lugejaskond ka selline keskealine. Mis on äge!

Viljandi linn on alati tundunud natukese erilisema kohana, kuid muud Eesti linnad. Oskad sa öelda, mis teeb Viljandi vibe’i eriliseks?

Mu vastus on lihtne. Siin on teistmoodi elutempo ja rütm. Viljandis segunevad päriselt ka mingi ürgsus ja tänapäevasus. Mõtle kasvõi sellele, et Viljandis toimub Eesti üks tähtsamaid pärimusmuusika sündmusi ja üks tähtsamaid ekstreemspordisündmusi. Ja seda kõike tolereeritakse võrdselt. Viljandi on kultuur.

Viimane, ent oluline küsimus: Kas tasuta Red Bulli saab?

Haha. Jep. Saab! Ma ise sitaks loodan, et seda Summer Editionit saab. Ma täpselt veel ei tea.

Viljandi Bash toimub 1.-5. juulini. Tutvu üritusega kodulehel: bash.ee