Alternatiivturistina metropolis

nyc

ALTERNATIIVTURISTINA METROPOLIS

28/04/16
Tekst & fotod: Liisa Pajula, Liina Rajaveer

Kuidas veeta nädal New York Citys nii, et näeks vähese raha eest võimalikult palju? Peale seda, kui oled oma odavad (viimasel ajal eriti palju häid diile!) lennupiletid ära ostnud on vaja mõelda veel kolmele tähtsale asjale, et oma reisi nautida:

1. Ööbimine – AirBnB

AirBnb on kõige mugavam ning odavam variant saada endale nö “päris kodu”. 50-60$ öö eest saad endale mõnusa toa kahele Bushwickis. Praegune up`n`coming neighbourhood NYCs. Tõeline hipsteriparadiis, mis on täis põnevat tänavakunsti, galeriisid, lärmavaid latiinosid ja ülisuuruses rekkaid. Kaks asja millega arvestada elamispinda vaadates: nende spacious võrdub meie väga kitsaga, seega ühe ruumiga ei tasu arvestada ning mida lähemal on metroopeatus, seda parem.

2. Transport – metroo ja jalad

Nädala metrookaart maksab 21$ ja on kõige kiirem viis liikumaks punktist A punkti B. Metroo sõidab 24/7 ning seal võib näha humans of new yorke kogu oma veidruses. Näiteks astub täis rongi sisse naine, kes istub sinu kõrval olevale keskealisele mehele sülle ja küsimuse peale “Who are you?” käsib mehel olukorraga lihtsalt diilida. Jäi lõpuni arusaamatuks, kas tegu oli võõrastega või mingi kummalise mänguga, kuid naine sõitis terve tee mehe süles ja väljusid nad igatahes koos. Lisaks saab suuremates metroopeatustes (14th street station, Penn Station ja Grand Central) kuulata erineva kvaliteedi ja stiiliga tänavamuusikat. Omaette vaatamisäärsus on City Halli`i nö. kummitusjaam, mis oli oma aja esinduslikemaid. 20. sajandi algul armastas linna koorekiht seal oma uhkemates riietes koguneda. Mahajäetud peatust saab läbi klaasi näha, kui sõidad kuuenda local rongiga lõpp-peatusesse ja ootad, et rong teeks tagasipöörde. Siis suru nägu vastu klaasi ja imetle kunagist sära. Teine, meie arvates parim ning põnevaim viis linnaga tutvumiseks ja liiklemiseks, kui vahemaad pole väga pikad, on jalutamine. Nii näed ja kuuled kõige rohkem. Ükski tänavanurk pole igav ning kogu aeg on elu nagu filmis. Seega mugav jalanõu on kindlasti väga tähtsal kohal.

nyc

3. Söök/jook – Suur Õun on tõeline toidumeka!

Siit leiab kõike: ülehinnatud tatrapudrust ja vegan/kosher hiinakast kuni crystal meth bageliteni. Esindatud on viimsedki toitumistrendid. Tuhandetest söögikohtadest heade ja odavate välja noppimisel on hea kasuatada yelp.com äppi. Paned oma hinnaklassi ja maitse-eelistused paika ning äpp näitab sulle kõik läheduses asuvad kohad kätte. Raha kokkuhoiu mõttes tasub alati tellida small size’i, sest siin kehtib vastupidine reegel: nende väike on meie suur. Muide, juba kuuekümnendatest alates on NY-s pitsalõigu ja metroopileti hind olnud üks-ühele. Kui tõuseb esimene, on oodata ka viimase kasvu. Lisaks tasub arvestada sellega, et laupäeviti ja pühapäeviti on söögikohad ülerahvastatud kuna KÕIK brunchivad.

Kohti, mida meeles pidada:

http://asianspicycurry.com/ – väike koht Chinatownis, mis pakkus parimaid nuudleid, mida eales proovinud.
http://www.robertaspizza.com/ – ülelinna kuulus, ultrahipster pizzaplace Bushwickis. Saab kannuga õlle ja head pizzat.
http://www.torstnyc.com/ – ligi 20 kraaniga Evil Twini crafti baar, kus õlu ei ole kõige odavam, kuid on kindlasti külastamist väärt.

Meilgi vaikselt tärkav kohvikultuur on seal juba ammu kanda kinnitanud. Seega, kui tahad head kohvi, siis külasta selliseid kohti nagu Stumptown, Blue Bottle Coffee, Handsome Coffe Roasters. Need on küll kuulsamad kohvikohad, kuid silmad tasub lahti hoida ka väiksemate kohtade suhtes. Näiteks parima espressoelamuse saime meie oma naabruses asunud Supercrownist.

Kuigi juba kogu selle filmiliku keskkonna nägemine-kogemine on elamus omaette, leidub neid, mis muudavad külaskäigu veel meeldejäävamaks. Ka on budget eelarvega on võimalik näha kuulsaid ja kummalisi kohti, mis teevad New Yorgist New Yorgi. Ehkki kõige mõnusam viis linna kogeda on kõndida, tasuks kindlasti proovida NYCs üsna uut CitiBike süsteemi (ettevaatust, 101$ deposiit!) ja sõita tuusalt üle Brooklyn Bridge’i (sellega säästad ka oluliselt aega) või teha tiir boheemlaslik-kirjude kogukonnaaedade vahel East Village’is. Samuti tundub see eriti hea viis avastada Central Parki. Lisaks säästad sellega oluliselt aega.

nyc

Muuseumid on maailmalinnale kohaselt vinged ja üpris kallid, eriti kui tahaks pilgu peale visata mitmetele. Seega tasub teadmiseks võtta, et nii Natural History Museum (PS: kolmekorruselisesse muuseumipoodi saab piletita!) kui Metropolitan Museum on tegelikult annetusepõhise sissepääsuga (soovitusliku 25$ asemel võib vabalt maksta ka 5$). Kindlasti on väärt Guggenheimi minek. Lisaks sisule on märkimisväärne ka vorm (ehk see hoone on ikka väga funky). Kuigi Guggenheim on moodsa kunsti gigandi MoMa kõrval väike, on pilet palju odavam ja külastus ei röövi tervet päeva.

Kuula, millest inimesed räägivad. Vestlused on palju avatumad, inimesed ekspressiivsemad (ja hääled valjemad), valehäbi vähem. Kohvikus, tänaval või pargis kuuldud mõttevahetused pakuvad sissevaadet linnaelanike igapäevamaailma ja annavad teistmoodi pilgu turismimagnetist suurlinnale. Üks eriti lahe ja mõnus koht, mis on täiesti tasuta on The High Line. Park, mis lookleb Manhattan West Side`i kohal ning on rajatud vanale raudteele. Park algab West 12th street`ilt ja lõppeb 34ndal tänaval. Pargil on erinvad sissepääsud, seega ei pea läbi käima kogu ala.

Kuigi kultuurikihtidelt põnev Manhattan pakub lõpmatult avastamist ja eripalgelisi linnaosi, ei tohiks unustada ka Brooklynit. Arvestades, et suure tõenäosusega ööbid sa just seal, on hea tutvuda ka enda “kodukandiga”:

Williamsburg – Telliskivi level 1 000 000. Meie hipsterid kahvatuvad seal toimuva kõrval. Iga pood müüb disaini ja vintage`it ning seal on lugematul arvul lahedaid baare, restorane ja flea marketeid. Laupäeviti tasub tähtis nägu pähe teha ja sisse astuda mõnda veinipoodi. Siis toimuvad tasuta wine tastingud.

Bushwick – koht, kuhu nüüd kolivad kõik loomeinimesed. Palju uusi baare, restosid jne. Uue pealekasvava kultuurikihi alt näeb veel ka piirkonna “vana elu”.

DumboDown Under the Manhattan Bridge Overpass. Imelised vaated Brooklyni, Manhattani ja Willamsburgi sildadele ning Lower Manhattanile. Eriti mõnus niisama jalutamiseks ja rattaga sõitmiseks.

nyc

Mõned lahedad kohad veel, mis on tasuta:

Kullatuur – mine vaata Federal Reserve Bank of New York`i all asuvat 508 800 kullakangi. Tuurid sinna on tasuta, kuid end peab eelnevalt registreerima.

Coney Island – nagu meie oma Pirita promenaad, kus saab mööda New York`i pikimat randa jalutada ja vene keelt kuulata.

Staten Island Ferry – laevapiletina kehtib sinu metroopilet. Lühikese praamisõidu jookul saad Manhattani skyline´i ja Statue of Liberty`t imetleda.

nyc

nyc

nyc

nyc

nyc

nyc

nyc

nyc

nyc

nyc

nyc

nyc

nyc

nyc

nyc

nyc

nyc

nyc

nyc

nyc

nyc

nyc

nyc

nyc

nyc

nyc

Jälgi Kataloogi Facebookis ja Instagramis